Css

Anketa

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (782)
 

Ne (928)
 

Statistika

TOPlist

News

Najdrahšie technické projekty pozemšťanov

1. miesto – Medzinárodná vesmírna stanica ISS
Zatiaľ najdrahší technický projekt nie je na našej planéte, ale okolo nej obieha. Vesmírna stanica ISS je medzinárodným projektom, na ktorom sa okrem USA podieľajú Rusko, Japonsko, Kanada, a ďalších desať krajín Európskej vesmírnej agentúry.
Na tomto asi najnáročnejšom projekte pozemšťanov sa začalo pracovať už v roku 1995, a celá vesmírna stanica by mala byť dokončená tento rok. Práve tento rok skončí aj životnosť amerických raketoplánov, bez ktorých by budovanie ISS pokračovalo len veľmi pomaly.


Koľko celá vesmírna stanica stála je veľmi ťažké určiť aj podľa odborníkov. Konečná čiastka by však mala presiahnuť 100 miliárd dolárov, no niektoré odhady dokonca hovoria o ešte väčšej sume. Vesmírna stanica bude na nejaký čas najviac pre šesticu kozmonautov. Môžeme teda pokojne povedať, že ISS je najdrahšie bývanie, aké kedy pozemšťania vytvorili.

2. miesto – skládka jadrového odpadu
Najdrahším projektom na povrchu našej planéty je bezpochyby skládka jadrového odpadu Yucca Mountain v Nevade.  Nachádza sa v blízkosti slávnej Oblasti 51 asi 64 kilometrov juhozápadne od vyschnutého jazera Groom Lake. Podľa odhadov prvý jadrový odpad by sa sem mal uložiť v roku 2020. Mali by tu byť uskladnené aj niektoré jadrové zbrane USA.

A koľko táto najväčšia skládka na našej planéte zhltne peňazí? Na začiatku sa hovorilo o sume 57 miliárd dolárov, ale v roku 2008 Ministerstvo energetiky USA zverejnilo nový rozpočet. Vyšplhal sa až k sume 96 miliárd dolárov! Môže sa pokojne stať, že náklady na jadrovú skládku v Nevade prekonajú aj sumu za vesmírnu stanicu ISS.

3. miesto – priehrada Troch roklín
Presuňme sa do komunistickej Číny, pretože v investovaní „dýchajú“ USA na chrbát. Budovanie tejto gigantickej priehrady bolo schválené v roku 1992, a s výstavbou sa začalo na konci roku 1994. Priehrada Troch roklín sa realizuje na druhej najdlhšej rieke sveta - Jang-c´-tiang.

Kvôli výstavbe priehrady sa s čínskeho údolia muselo presťahovať až 1,3 milióna ľudí, a pod hladinou tak zmizlo až 150 miest a dedín. Ak sa pozrieme na technické parametre tejto priehrady, niet pochýb, že to je gigantické vodné dielo.

Dĺžka priehradného múra, ktorý je celý zhotovený z betónu je 2 335 metrov, jeho výška je 185 metrov. Pri výstavbe sa použilo až 28 miliónov metrov kubických betónu a 463 tisíc ton ocele! Priehradu lode prekonajú pomocou sústavy plavebných komôr, a preto je tu aj špeciálny lodný výťah, ktorý zdvihne lode s hmotnosťou až 3 tisíc ton! Elektrická energia vyrobená vodnými turbínami by mala pokryť až desatinu celkovej spotreby energie v Číne. A cena priehrady? Finančné náklady sa odhadujú na 25 miliárd dolárov.

4. miesto – bostonský tunel Big Dig
Metropola amerického štátu Massachusetts, ktoré je aj zároveň najväčším mestom tohto štátu, sa rozhodla odľahčiť prehustenú dopravnú sieť obrovským tunelom. Tunel Big Dig má byť dlhý päť kilometrov a má viesť priamo pod Bostonom. Prehustená dopravná sieť by sa tak výrazne zredukovala, a zlepšilo by sa aj životné prostredie.

Bostonský tunel je jeden z najväčších projektov verejných stavieb a komunikácii v dejinách USA. Na projekte tunela sa začalo pracovať v roku 1991 a dokončený by mal byť tento rok. V tuneli by okrem iného malo byť aj množstvo parkovacích miest. Celková cena sa podľa odhadov vyšplhá až k cene 15 miliárd dolárov.

5. miesto – nové lietadlové lode USA
Nemôžeme zabudnúť ani na novú generáciu lietadlových lodí USA triedy Gerald R. Ford. Projekt sa začal realizovať v roku 2007 a podľa odhadov má byť prvá lietadlová loď spustená na more v roku 2015. Výtlak prvej lode Gerald R. Ford je 100 tisíc ton, a dĺžka 333 metrov sa bude pohybovať rýchlosťou viac ako 30 uzlov.

Loď sa stane klenotom amerického námorníctva, pretože bude používať nový typ nukleárneho reaktoru. Celá loď bude mať najvyspelejšiu dostupnú technológiu vrátane elektromagnetických katapultov. Loď triedy Gerald R. Ford nahradí 50 ročného „starca“ lietadlovú loď triedy Enterprise. A cena? Jedna loď bude stáť 13 miliárd dolárov. Koľko takých lodí bude po moriach plávať, je stále ešte otázne.

Ako vidieť, celosvetová hospodárska kríza nezastavila ani takéto finančne náročné mamutie projekty, ktorých bude s narastajúcimi technológiami stále pribúdať. Otázne je, kto všetko bude z toho profitovať, či len stavebné a projektové firmy, alebo aj obyčajní ľudia.

Autor: Recber
 
2009-2010 www.next.nazory.eu Web Admin T!B0 Info icq: 409 959 124 Email : Tib0r@zoznam.sk Design By T!B0